Athletes of the Year
Mark Colson - Male Student Athlete of the
Year
Brandy Milstead - Female Student Athlete of
the Year
Al Zachos - Male Scholar Athlete of the
Year
Amanda Helton - Female Scholar Athlete of the
Year
Brandon Harris - John McWilliams
Sportsmanship Award
Mike Dunn - Huntingdon College Distinguished
Service Award
Baseball
Blake Toole - Team Captain Award
Brandon Harris - Team Captain Award
Kyle Futral - Team Captain Award
Kyle Eller - Newcomer Award
Brent Blackwell - Academic Excellence
Award
Additional Baseball Honors
Kevin Patton - GSAC
All-Conference Team, GSAC Pitcher of the Year, South Region
Honorable Mention
Marshall Barfield - GSAC
All-Conference Team, South Region Honorable Mention
Taylor Files - GSAC All-Conference
Team, South Region Honorable Mention
Blake Toole - GSAC All-Conference
Team
Craig Womack - GSAC All-Conference
Team
Kyle Eller - GSAC All-Freshman
Team
Kyle Futral - GSAC All-Academic
Team
Brandon Harris - GSAC All-Academic
Team
Matt Green - GSAC All-Academic
Team
Brett Taylor - GSAC All-Academic
Team
Brent Nichols - GSAC All-Academic
Team
Brent Blackwell - GSAC All-Academic
Team
Brad Vest - GSAC All-Academic
Team
Men’s Basketball
Troy Turman - Hustle AwardCaleb Schmidt - Most Improved
Heath Miller - Breakthrough Player
Shawn Washington - Academic Excellence Award
Additional Men's Basketball Honors
Cole Hairston - GSAC All-Conference TeamHeath Miller - GSAC Freshman of the Year, GSAC All-Freshman Team
Chris Roberts - GSAC All-Freshman Team
Jeremy Driver - GSAC All-Academic Team
Shawn Washington - GSAC All-Academic Team
Caleb Schmidt - GSAC All-Academic Team
Women's Basketball
Betsy Jones - Captain's AwardBrittany Walden - 3D Award
Tera Moore - Breakthrough Player
Lori Bonds - Outstanding Freshman
Dusti Doss - Academic Excellence Award
Additional Women's Basketball Honors
Dusti Doss - GSAC All-Conference Team, GSAC All-Academic TeamLori Bonds - GSAC Freshman of the Year, GSAC All-Freshman Team
Betsy Jones - GSAC All-Academic Team
Brittany Walden - GSAC All-Academic Team
Tera Moore - GSAC All-Academic Team
Sarah Bura - GSAC All-Academic Team
Football
Mark Colson - Team Captain AwardAvery Ford - Team Captain Award
Hodge Patterson - Team Captain Award
Larry Hudson - Team Captain Award
Mark Colson - Academic Excellence Award
Additional Football Honors
Mark Colson - NFF National Honor Society, 1st-Team All-South Region (Don Hansen's), 2nd-Team All-South Region (D3Football.com)Jacob Seales - NFF National Honor Society
Fred Shelby - NFF National Honor Society
Hodge Patterson - NFF National Honor Society
Avery Ford - NFF National Honor Society
Yancey Gordon - NFF National Honor Society
Rishard Davis - 2nd-Team All-South Region (Don Hansen's)
Larry Hudson - 3rd-Team All-South Region (Don Hansen's)
Zach Golson - Honorable Mention All-South Region (Don Hansen's)
Granger Shook - Honorable Mention All-South Region (Don Hansen's)
Golf
Keith Jungen - Coach's AwardJosh Moore - Coach's Award
Lee Nalley - Hardest Worker, Academic Excellence Award
Additional Golf Honors
Jacob Collinsworth - All-American
Men’s Soccer
Chris Saba - Coach's Most Valuable PlayerAndrew McNamara - Player's Most Valuable Player
Al Zachos - Academic Excellence Award
Additional Men's Soccer Honors
Chris Saba - GSAC All-Conference Team, GSAC All-Academic TeamTim Cole - GSAC All-Conference Team
Jarryd Keene - GSAC All-Freshman Team
Bradleigh Lane - GSAC All-Freshman Team
Al Zachos - GSAC All-Academic Team
Gardner Dale - GSAC All-Academic Team
Andrew McNamara - GSAC All-Academic Team
Jason Dyer - GSAC All-Academic Team
Jack Vibbert - GSAC All-Academic Team
Women's Soccer
Katie Hanna - Coach's Most Valuable PlayerAlison King - Academic Excellence Award
Fe Gulledge - Colleen Platt Walker Inspirational Award
Additional Women's Soccer Honors
Katie Hanna - GSAC All-Conference Team, GSAC All-Academic TeamJessica Holcomb - GSAC All-Academic Team
Alison King - GSAC All-Academic Team
Tiffany Shiflett - GSAC All-Academic Team
KC Booth - GSAC All-Academic Team
Softball
Alyssa Ryan - Coach's AwardFe Gulledge - Hustle Award
Nicole Hill - 3D Award
Jessica Reeves - Outstanding Leadership Player
Amanda Helton - Academic Excellence Award
Additional Softball Honors
Haydyn Hedgspeth - GSAC All-Conference TeamMarceta Brown - GSAC All-Freshman Team
Amanda Helton - GSAC All-Academic Team
Fe Gulledge - GSAC All-Academic Team
Jessica Reeves - GSAC All-Academic Team
Men's Tennis
Glenn Rudolph - Team Captain AwardKent Hagan - Hardest Worker Award
Patrick Carnathan - Most Improved Award
Walker Garrett - Academic Excellence Award
Additional Men's Tennis Honors
Glenn Rudolph - GSAC All-Conference Team, GSAC All-Academic TeamKent Hagan - GSAC All-Conference Team, GSAC All-Freshman Team
Al Zachos - GSAC All-Academic Team
Walker Garrett - GSAC All-Academic Team
Will Fagerstrom - GSAC All-Academic Team
Women’s Tennis
Amanda Thomley - Team Captain AwardRiley Prescott - Most Valuable Player
Hannah Lee Dickinson - Most Improved Award
Nicole Weldon - Academic Excellence Award
Additional Women's Tennis Honors
Brandy Milstead - GSAC All-Conference Team, GSAC Player of the Year, GSAC All-Academic TeamRiley Prescott - GSAC All-Conference Team, GSAC Freshman of the Year, GSAC All-Freshman Team
Amanda Thomley - GSAC All-Conference Team, GSAC All-Academic Team
Amanda Stacks - GSAC All-Freshman Team
Nicole Weldon - GSAC All-Academic Team
Emily Hand - GSAC All-Academic Team
Head Coach Ximena Moore - GSAC Coach of the Year
Volleyball
Jamie Edwards - Offensive Most Valuable PlayerFarren Ancar - Defensive Most Valuable Player
Julie Wahl - Breakthrough Player
Shannon Chaney - Academic Excellence Award
Additional Volleyball Honors
Jamie Edwards - GSAC All-Conference Team, GSAC All-Academic TeamFarren Ancar - GSAC All-Conference Team, GSAC All-Academic Team
Emma Butler - GSAC All-Conference Team, GSAC All-Academic Team
Shannon Chaney - GSAC All-Conference Team, GSAC All-Academic Team
Julie Wahl - GSAC All-Freshman Team
Emily Hand - GSAC All-Academic Team
Gillian Lisenby - GSAC All-Academic Team