Athletes of the Year
Kent Hagan—Male Student Athlete of the
Year
Riley Prescott—Female Student Athlete of the
Year
Steven Laye—Male Scholar Athlete of the
Year
Christine Whiten—Female Scholar Athlete of
the Year
Louis Hines—John McWilliams Sportsmanship
Award
Katy Jo Farrill—Megan Cook Memorial
Award
Laura Duncan—Huntingdon College
Distinguished Service Award
Baseball
Josh Bennefield—Team Captain Award
Kyle Eller—Team Captain Award
Chad Green—Team Captain Award
Scott Holloway—Team Captain Award
Alex Sanford—Team Captain Award
Ben Cecil—Academic Excellence Award
Additional Baseball Honors
Kyle Eller—GSAC Player of the Year, GSAC
All-Conference Team
Alex Sanford—GSAC Pitcher of the Year, GSAC
All-Conference Team
Josh Bennefield—GSAC All-Conference Team
Shawn Bezwiechin—GSAC All-Conference
Team
Austin White—GSAC All-Freshman Team
Chris Knight—GSAC All-Academic Team
Ben Cecil—GSAC All-Academic Team
Chad Green—GSAC All-Academic Team
Greg Clayton—GSAC All-Academic Team
Drew Harrell—GSAC All-Academic Team
Ryan Harrison—GSAC All-Academic Team
Ryan Payne—GSAC All-Academic Team
Marty Stewart—GSAC All-Academic Team
Men’s Basketball
Heath Miller—Most Valuable Player
Adrian Williams—Defensive Player of the
Year
Ephriam Hudson—Offensive Player of the
Year
James Daniels—Most Improved
Heath Miller—Academic Excellence Award
Additional Men’s Basketball Honors
Reggie Sprouse—GSAC All-Conference
Team
Chris Roberts—GSAC All-Academic Team
Heath Miller—GSAC All-Academic Team
Eprhiam Hudson—GSAC All-Academic Team
Women’s Basketball
Lori Bonds—Team Captain Award
Kayla Schuran—Team Captain Award
Whitney Toole—Breakthrough Player of the
Year
Ashton Salter—3D Award
Lori Bonds—Academic Excellence
Additional Women’s Basketball Honors
Lori Bonds—GSAC All-Conference Team, GSAC All-Academic Team
Football
Justin Ridgeway—Team Captain Award
Steven Laye—Team Captain Award
Chas Worthy—Team Captain Award
Mike Payson—Team Captain Award
Steven Laye—Academic Excellence Award
Additional Football Honors
Keith Anthony—D3Football.com All-South
Region Second Team
Team—National Statistical Champion
in Total Offense with an average of 561.0 yards per
contest
Men's Golf
Cody Causey—Most Valuable Player
Jay Unis—Coach's Award
Charlie Hearn—Academic Excellence Award
Women's Golf
Alex Foster—Most Improved Award
Sarah Senter—3D Award
Kaitlin Rozof—Academic Excellence Award
Cross Country
Kent Hagan—Men's MVP
Caitlin McMahon—Women's MVP
McDowell Pinkard—Men's Heart Award
Kylie Piercy—Women's Heart Award
Kent Hagan—Men's Academic Excellence
Award
Brianna McClure—Women's Academic Excellence
Award
Additional Cross Country Honors
Caitlin McMahon—GSAC Runner of the Year,
GSAC All-Conference Team, GSAC All-Academic Team
Jackie Daniels—GSAC All-Conference Team,
GSAC All-Academic
Kathy Toy—GSAC All-Conference Team, GSAC
All-Freshman Team
Kylie Piercy—GSAC All-Conference Team
Rachael Phillips—GSAC All-Freshman Team
Brianna McClure—GSAC All-Freshman Team
Kent Hagan—GSAC Runner of the Year, GSAC
All-Conference Team, GSAC All-Academic Team
Jeff Jenkins—GSAC All-Conference Team
McDowell Pinkard—GSAC All-Academic Team
Nate Rucker—GSAC Women's Coach of the
Year
Huntingdon Women's Cross Country Team—Great South
Atletic Conference Champions
Men’s Soccer
Jacob Bailey—Coach’s Most Valuable
Player
Scott Best—Player’s Most Valuable
Player
Cannon Elkins—Most Improved Player
Louis Hines—Academic Excellence Award
Additional Men’s Soccer Honors
Morgan Burke—GSAC All-Conference Team
Christian Harmon—GSAC All-Academic Team
Jacob Bailey—GSAC All-Academic Team
Louis Hines—GSAC All-Academic Team
Women’s Soccer
Jenny Burnash—Most Valuable Player
Erin Bailey—Unsung Hero Award
Bethany Martin—Academic Excellence Award
Savannah Rivers—Colleen Platt Walker
Inspirational Award
Additional Women’s Soccer Honors
Courtney Fredenburg—GSAC All-Conference
Team
Renee Tatom—GSAC All-Freshman Team
Ginger Tyson—GSAC All-Academic Team
Softball
Barton Hunter—Offensive Award
Meagan Jackson—Defensive Award
Melissa McClure—Freshman of the Year
Award
LeighAnn Floyd—Hustle Award
Chasity Ward—Hustle Award
Kayla Bratcher—Academic Excellence Award
Men’s Tennis
Kent Hagan—Captain's Award
B.J. Foroughian—Coach’s Award
Ben Nobrega—Sportsmanship Award
Larry Pritchett—Hustle Award
Kent Hagan—Academic Excellence Award
Additional Men’s Tennis Honors
Kent Hagan—GSAC All-Conference Team, GSAC
All-Academic Team
B.J. Foroughian—GSAC All-Conference Team
Larry Pritchett—GSAC All-Freshman Team
Stacy Terry—GSAC All-Freshman Team
Women’s Tennis
Riley Prescott—Captain's Award
Katie Scott—Most Valuable Player
Kristi McDaniel—3D Award
Riley Prescott—Academic Excellence Award
Additional Women’s Tennis Honors
Katie Scott—GSAC All-Conference Team,
GSAC All-Freshman Team
Riley Prescott—GSAC All-Conference Team,
GSAC All-Academic Team
Kristi McDaniel—GSAC All-Conference Team
Madison Jackson—GSAC All-Conference Team,
GSAC All-Academic Team
Kayla Heetland—GSAC All-Conference Team
Christian Vick—GSAC All-Academic Team
Jaclyn Crossman—GSAC All-Academic Team
Volleyball
Kayla Schuran—Hustle Award
Jessica Sharker—Breakthrough Player of the
Year
Clare Shannon—Coach's Award
Carrie Cabaniss—Academic Excellence
Award
Additional Volleyball Honors
Kayla Schuran—GSAC All-Conference
Team
Clare Shannon—GSAC All-Conference Team, GSAC
All-Academic Team
Alyssa Eason—GSAC All-Academic Team
Abby Carter—GSAC All-Academic Team
Jessica Sharker—GSAC All-Academic Team
Carrie Cabaniss—GSAC All-Academic Team
Domonique Martin—GSAC All-Academic Team
Jessica Sharker—GSAC All-Academic Team
Christine Whiten—GSAC All-Academic Team
Cheerleading
Sherry Leigh Lacey—Hawks Spirit Award
Gabrielle McKinney—Freshman of the Year
Jessica Tidwell—Dedication Award
Evelyn Hanning—Academic Excellence Award